Dojazd

Niejednokrotnie może okazać się, że dojazd po przeprowadzce na wieś do pracy w mieście może zająć mniej czasu niż przejazd z jednego końca miasta na drugi. Wprawdzie odległość jaką będziemy musieli przebyć może okazać się większa, ale wymierne korzyści znajdziemy w braku korków i nadmiernego zużycia paliwa, które wciąż są bolączką dużych miast.

Dodatkowo możemy skorzystać z alternatywnych środków komunikacji – z reguły do wyboru jest autobus podmiejski, bus oraz pociąg. Może okazać się, że dojazd samochodem do dworca w miejscowości której kupiliśmy działkę, a następnie przesiadka na środki transportu zbiorowego, jest całkiem korzystnym rozwiązaniem, z którego jak pokazują statystyki, Polacy korzystają bardzo często.

W niewielkich miejscowościach często bolączką jest ilość i rozmieszczenie szkół. Często nie jest możliwy spacer z dzieckiem do placówki oświatowej, ponieważ są to odległości rzędu 3-5 km. Gminy rozwiązują ten problem poprzez podstawienie gimbusów, którymi dzieci spokojnie dotrą do miejsca nauki.

 

Infrastruktura

Życie na wsi to nie raj dla zwolenników częstych i dużych zakupów. Z reguły nie ma tutaj wielkopowierzchniowych sklepów wyposażonych we wszystko czego dusza zapragnie, a jeżeli już są, to położone w centrum miejscowości. Może okazać się, że w takim wypadku nie obejdzie się bez samochodu – wszak ciężko będzie załadować do busa kilka dużych siatek wypełnionych zakupami. Osoby przeprowadzające się za miasto muszą mieć świadomość, że są momenty w których samochód będzie niezastąpionym środkiem komunikacji.

W małych miejscowościach nie zaznamy miejsc rozrywki dla mas, typu kino, muzeum czy sala koncertowa. Wprawdzie gminy przy współpracy z ośrodkami kultury organizują od czasu do czasu jakieś mniejsze lub większe imprezy, jednakże mają one raczej charakter okazjonalny. W mniejszych miejscowościach znajdziemy natomiast niejednokrotnie miejsce gdzie można dobrze zjeść czy posiedzieć pod niebieską chmurką. Wszak czy nie po to wybraliśmy miejsce zamieszkania poza miastem?

 

Media

Życie na wsi nie zawsze usłane jest różami. Już na etapie budowy domu może okazać się, że będziemy mieli problem z przyłączem podstawowym mediów, w szczególności wody i kanalizacji. Często zdarza się, że działki położone w miejscowościach na wysokości, gdzie infrastruktura dostawców mediów jest niejednokrotnie przestarzała, wody po prostu podłączyć się nie da, ze względu na zbyt małe ciśnienie występujące w sieci wodociągowej. W tym wypadku rozwiązaniem może być studia głębinowa, której koszt budowy wacha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych w zależności od ukształtowania i rodzaju terenu.

Zdarza się, że wsie położone w niewielkich gminach nie mają gminnej kanalizacji. W tym wypadku rozwiązaniem jest zbiornik stały lub ekologiczna oczyszczalnia ścieków, jednakże szczególnie ten pierwszy nie jest przez wszystkich akceptowalny, ze względu na konieczność doglądania i wywożenia odpadów oraz niekoniecznie akceptowalne walory zapachowe.

Także brak ogrzewania miejskiego czy instalacji gazowej, może być szokiem dla osób zamieszkujących dotychczas w mieście. W niewielkich gminach nadal najczęściej wykorzystywanym środkiem opałowym jest węgiel. Niekoniecznie oznacza to jednak przesiadywanie przy piecu kilka razy dziennie – obecnie w sprzedaży znajdują się nowoczesne piece z podajnikiem na ekogroszek, które są praktycznie bezobsługowe, a jedyną czynnością jaką trzeba przy nich wykonywać to dosypywanie opału raz w tygodniu do zasobnika oraz wyciąganie popiołu. Istnieją też nowoczesne alternatywne formy ogrzewania, takie jak np. pompa ciepła, z tym, że koszt takiej instalacji nawet dla niewielkiego domu to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

Życie na wsi

Nawet niewielki dom z ogródkiem wymaga poświęceń, których dotąd nie zaznaliśmy zamieszkując w miejskim bloku w którym wszystko robiła za nas administracja. Konieczne będzie zaprzyjaźnienie się choćby z takimi przyrządami jak kosiarka czy łopata do śniegu, które mogą być z powodzeniem traktowane jako forma rekreacji i niezbędnego dla zdrowia ruchu.

W związku z powyższymi należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto przeprowadzać się poza miasto? To wszystko zależy od naszej sytuacji życiowej, rodzaju i miejsca pracy, wieku dzieci czy innych czynników wpływających na fakt, że wygodniej będzie jednak zamieszkiwać w dużym mieście. Jedno jednak jest pewne – nawet w najbardziej zadbanej i najmniej zanieczyszczonej metropolii, nie znajdziemy uroków życia na wsi – spokoju, otaczającej zewsząd zieleni i innych elementów, których nie zaznamy zamieszkując w mieście.

 

Artykuł dostępny także w serwisie